Litanitė e ZojėsO Zot, ki mėshirė!
O Zot, ki mėshirė!

O Krisht, ki mėshirė!
O Krisht, ki mėshirė!

O Zot, ki mėshirė!
O Zot, ki mėshirė!


O Krisht, ndjena ne!
O Krisht, ndjena ne!

O Krisht, dėgjona ne!
O Krisht, dėgjona ne!


Ati prej qiellit Hyj,
Ki mėshirė pėr ne!

Biri, Shėlbues i botės,
Hyj, Ki mėshirė pėr ne!

Shpirti Shenjt, Hyj,
Ki mėshirė pėr ne!

Trinia e shenjtė, njė i vetmi,
Hyj, Ki mėshirė pėr ne!


Shenjtja Mari, Lutu pėr ne!
Shenjtja nėna e Hyjit,
Shenjtja Virgjėra e virgjėrave,
Nėna e Krishtit,
Nėna e Kishės,
Nėna e hirit tė hyjnueshėm,
Nėna e kulluar,
Nėna krejt e pastėr,
Nėna e papėrlyer,
Nėna e paprishur,
Nėna e dashur,
Nėna e mrekullueshme,
Nėna e kėshillit tė mirė,
Nėna e Krijuesit,
Nėna e Shėlbuesit,
Virgjėra e nderueshme,
Virgjėra e lavdėruar,
Virgjėra e pushtetshme,
Virgjėra e mėshirshme,
Virgjėra besnike,
Pasqyrė drejtėsie,
Selia e dijes,
Shkaku i gėzimit tonė,
Visar i pėrshpirtshėm,
Visar i nderueshėm,
Visar i zgjedhur pėrshpirtėrie,
Drandofillja e mrekullueshme,
Kulla e Davidit,
Kulla e fildishtė,
Shtėpia e artė,
Arka e besėlidhjes,
Dera e qiellit,
Ylli i mėngjesit,
Shėndeti i tė sėmurėve,
Streha e mėkatarėve,
Ngushėllimi i tė pikėlluarve,
Ndihma e tė krishterėve,
Mbretėresha e engjėjve,
Mbretėresha e patriarkėve,
Mbretėresha e profetėve,
Mbretėresha e apostujve,
Mbretėresha e dėshmorėve,
Mbretėresha e dėshmitarėve,
Mbretėresha e virgjėrave,
Mbretėresha e tė gjithė shenjtėrve,
Mbretėresha e zėnė pa mėkat tė rrjedhshėm,
Mbretėresha e ngjitur nė qiell,
Mbretėresha e shenjtės rruzare,
Mbretėresha e paqes,


O Qengji i Hyjit, qė shlyen mėkatet e botės,
Falna ne, o Zot!

O Qengji i Hyjit, qė shlyen mėkatet e botės,
Dėgjona ne, o Zot!

O Qengji i Hyjit, qė shlyen mėkatet e botės,
Ki mėshirė pėr ne!Nėn mbrojtjen tėnde po ngasim o shenjtja Nėna e Hyjit, mos na i pėrbuz lutjet ndėr nevoja tona, por, o Virgjėra e lume dhe e bekuar, na shpėto pėrherė prej tė gjitha rreziqesh, Zoja jonė dhe ndėrmjetėse e jona. Me birin tėnd na pajto, Birit tėnd na porosit, ndėr duar tė Birit tėnd na lėsho.

M: Lutu pėr ne, o shenjtja Nėna e Hyjit.
P: Tė bėhemi tė denjė pėr premtimet e Jezu Krishtit.

Tė lutemi: Jepna ne shėrbėtorėve tė tu, po tė lutemi, o Zot, t’i gėzohemi pėrherė shėndetit tė shpirtit dhe tė trupit, e nėpėr ndėrmjetėsi tė sė madhėrishmes dhe gjithmonė virgjėrės Mari, t’i shpėtojmė trishtimit tė tashėm dhe t’i gėzohemi gazmendit tė amshuar. Nėpėr Krishtin, Zotin tonė. Amen!

M: Lutu pėr ne shenjti Shėn Jozef.
P: Tė bėhemi tė denjė pėr premtimet e Jezu Krishtit.


Lutja: O Zot, t’i kemi nė ndihmė meritat e fatit tė shenjtės Nėnės sate, qė tė fitojmė me ndėrmjetėsi tė tij, ēka nuk mund tė fitojmė me ligėshtitė tona. Qė jeton e mbretėron pėr tė gjithė shekujt e shekujve. Amen!